L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki 2014

W ramach konkursu przyznane zostaną trzy stypendia dla badaczek kończących prace nad swoją rozprawą doktorską oraz dwa stypendia dla badaczek kończących prace nad swoją pracą habilitacyjną.

Zgodnie z regulaminem konkursu z wnioskami o stypendium mogą występować tylko badaczki, które prowadzą badania w obszarze nauk o życiu. Kandydatki do otrzymania stypendium dla doktorantek, nie mogą mieć więcej niż 35 lat. Kandydatki do otrzymania stypendium dla osób, kończących pracę habilitacyjną, nie mogą mieć więcej niż 45 lat. W przesłanym zgłoszeniu konieczne jest wykazanie aplikacyjnego charakteru prowadzonych badań.
Więcej: http://lorealdlakobietinauki.pl/regulamin.php
Nabór: od 2 kwietnia do 1 maja 2014r.

Konkurs dla filozofów o nauce i technice

Zgłaszane prace muszą dotyczyć tematu „Czy nauka i technika potrafią sprostać starożytnemu wezwaniu: Poznaj samego siebie?”. Organizatorem konkursu jest Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi.

Zgodnie z informacjami organizatorów zaproszenie do przesyłania prac, skierowane jest do profesorów i studentów, filozofów-amatorów i filozofów akademickich, wszystkich, którzy chcą i potrafią myśleć. Zgłaszany tekst musi być wcześniej niepublikowany, obejmować przynajmniej 50 stron oraz dotyczyć filozofii nauki, historii techniki, etyki, teorii poznania, antropologii i metafizyki.

Droga na Harvard

Konkurs adresowany jest do uczniów gimnazjów i szkół średnich, studentów uczelni państwowych i prywatnych oraz absolwentów szkół, którzy chcieliby studiować na uczelniach amerykańskich, szczególnie na Uniwersytecie Harvarda. Laureaci konkursu uzyskają możliwość bezpłatnego wzięcia udziału w tygodniowym pobycie w USA z wizytą na Uniwersytecie Harvarda.

Organizatorzy konkursu poszukują osób, które pasjonują się nauką, sportem, kulturą oraz angażują się w przedsięwzięcia studenckie i sprawy społeczne. Są to kryteria, które są brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia na Uniwersytecie Harvarda.
Więcej: http://www.droganaharvard.pl/
Nabór: do 14 kwietnia 2014r.

Fulbright Junior Advanced Research Award – stypendia w USA dla doktorantów

Konkurs adresowany jest doktorantów w polskich uczelniach i instytucjach naukowych, którzy w roku realizacji stypendium będą uczestnikami ostatnich 2 lat studiów doktoranckich i których rozprawa doktorska będzie ukończona nie wcześniej, niż po powrocie ze stypendium.

Stypendia przeznaczone są na realizację własnych projektów badawczych w uczelniach amerykańskich, organizacjach pozarządowych lub think-tankach. Stypendia mają na celu umożliwienie zebrania materiałów do przygotowywanej pracy doktorskiej. Pobyt w uczelni amerykańskiej daje możliwość korzystania z trudno dostępnych lub nieosiągalnych w Polsce publikacji, pozwala na udział w badaniach laboratoryjnych i bezpośrednie konsultacje ze specjalistami w danej dziedzinie. Kandydat przedstawia własny projekt badań; czas jego realizacji powinien odpowiadać czasowi przyznanego stypendium.

Stypendia GFPS na studia w Niemczech

można składać wnioski w ramach studenci i doktoranci, którzy chcieliby wyjechać na semestralne stypendium do Niemiec, mogą składać wnioski w ramach konkursu organizowanego przez GFPS. Przyznane stypendium będzie dotyczyło semestru zimowego 2014 r. Miesięczna wysokość stypendium wynosi do 580 euro.

Stypendium przeznaczone jest dla osób wyróżniających się wynikami w nauce, zainteresowaniami oraz ciekawym projektem naukowym, popartym pasją badawczą. Wnioski mogą składać studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia oraz doktoranci, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Zgodnie z wymaganiami organizatorów konkursu, od kandydatów na stypendium wymagana jest znajomość języka niemieckiego w mowie i piśmie. Do składania wniosków zaproszone są także osoby, które są do aktywnego włączenia się w życie naukowe, kulturalne i towarzyskie wspólnoty akademickiej podczas studiów w Niemczech.

Stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców

Konkurs na stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców., którzy w momencie składania wniosku, nie ukończyli 35. roku życia.

Stypendium może być przyznane maksymalnie na okres trzech lat. Wnioski mogą być składane przez młodych naukowców, którzy są zatrudnieni na uczelniach, instytutach badawczych lub w instytutach Polskiej Akademii Nauk i prowadzą badania z dowolnej dziedziny naukowej.

Więcej: http://www.nauka.gov.pl/stypendia-dla-mlodych-naukowcow/stypendia-naukowe-dla-wybitnych-mlodych-naukowcow-wnioski-w-roku-2014-ix-edycja-konkursu.html
Nabór: do 31 marca 2014r.

Studencki Nobel 2014

Zgodnie z informacjami organizatorów zgłoszenia mogą przesyłać studenci studiów I i II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, którzy do dnia 1 marca 2014 r. nie ukończyli 28. roku życia. Kandydat do tytułu Najlepszego Studenta Rzeczpospolitej Polskiej musi mieć także średnią ocen nie niższą niż 4.0. Dodatkowymi atutami, które zwiększają szansę na zostanie laureatem konkursu, są:

  • znajomość języków obcych;
  • studencka działalność naukowa (prace badawcze, publikacje, nagrody, stypendia, wyróżnienia);
  • działalność organizacyjna (fundacje, stowarzyszenia, media, osiągnięcia sportowe i artystyczne);
  • udział w wymianach studenckich krajowych (np. MOST) i zagranicznych (np. ERAZMUS, ERAZMUS MUNDUS, CEEPUS, DAAD, CEMS, umowy bilateralne, umowy freemovers);
  • praktyki, staże, praca zawodowa;
  • inne umiejętności potwierdzone certyfikatami;
  • szeroki wachlarz zainteresowań.

Więcej: http://www.studenckinobel.pl/
Nabó: do 31 marca 2014r.

Nagrody Ministra za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne

Nagrody przyznawane są indywidualnie lub zespołowo w kategoriach badań podstawowych, badań na rzecz rozwoju społeczeństwa oraz badań na rzecz rozwoju gospodarki.

W ocenie złożonych wniosków pod uwagę brane są następujące kryteria:

  • badania podstawowe – oryginalność osiągnięcia naukowego i jego znaczenie dla rozwoju dyscypliny naukowej, w tym w szczególności w skali międzynarodowej,
  • badania na rzecz rozwoju społeczeństwa – użyteczność wyników badań naukowych lub prac rozwojowych dla rozwoju społecznego kraju,
  • badania na rzecz rozwoju gospodarki – znaczenie wyników badań naukowych lub prac rozwojowych dla rozwoju określonego działu gospodarki, w tym w szczególności w skali międzynarodowej.

Więcej: http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/zaproszenie-do-skladania-wnioskow-o-nagrody-ministra_20140122.html
Nabór: do 31 marca 2014r.

Nagrody ministra dla nauczycieli akademickich

Nagrody przyznawane są w kategoriach: osiągnięcia naukowe, osiągnięcia dydaktyczne oraz osiągnięcia organizacyjne nauczycieli akademickich. Za:

  • osiągnięcia naukowe będące podstawą nadania;
  • osiągnięcia dydaktyczne za innowacyjne metody prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz za nowatorskie przygotowanie materiałów dydaktycznych;
  • osiągnięcia organizacyjne nauczycieli akademickich, w szczególności pełniących funkcje organów jednoosobowych uczelni, za działania, które znacząco wpłynęły na poprawę;
  • osiągnięcia dydaktyczne za innowacyjne metody prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz za nowatorskie przygotowanie materiałów dydaktycznych
  •  osiągnięcia organizacyjne nauczycieli akademickich, w szczególności pełniących funkcje organów jednoosobowych uczelni, za działania, które znacząco wpłynęły na poprawę.

Więcej: http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/komunikat-w-sprawie-nagrod-ministra-dla-nauczycieli-akademickich_1.html
Nabór: do 31 marca 2014r.

Iuventus Plus

Do konkursu mogą być zgłoszone projekty planowane do realizacji przez młodych
naukowców, tj. osoby prowadzące działalność naukową, które do dnia złożenia wniosku
nie ukończyły 35 roku życia, jeśli wyniki ich badań zostały opublikowane lub przyjęte
do publikacji w czasopismach naukowych, ujętych w części A lub C.

Więcej: http://www.nauka.gov.pl/iuventus-plus/ogloszenie-iv-konkursu-w-ramach-programu-iuventus-plus.html
Nabór: do 31 marca 2014r.